26 Ocak 2021

  • işletme
  • e-ticaret
  • pazarlama

Dünyanın önde gelen talep üzerine baskı platformuna katılmak ister misiniz?

Şimdi üye Ol

Eski özdeyiş dediği gibi, her zaman bildiklerinizi yazın. Lois Bujold’un haklı olduğu bir nokta var ve bu sadece yazarlar için bilinen bir şey değil.

Talep üzerine baskıya başlayan herhangi bir girişimci için, hedef kitlenizi tanıyorsanız her zaman daha kolaydır. İdeal olarak, hedef kitlenizin tanımlanması ve ulaşılması kolay olmalıdır. Kısacası, harika bir niş yapmalılar!

Niş tam olarak nedir?

Bir niş (en yaygın olarak “neesh” olarak telaffuz edilir), e-ticaret mağazanız için belirli bir hedef kitledir. Yeni doğan bebeklerin annelerinden bisiklet tutkunlarına kadar hepsi belirli özellikleri paylaşan veya ortak ilgi alanlarına sahip bir grup insandır.

Neden sadece herkese değil de bir niş için satıyorsunuz?

Daha büyük bütçeli büyük markalar dışında, genele dayalı çevrimiçi mağazalar uyumdan yoksun olma eğilimindedir. “Ne kadar çok teklif edersem, o kadar çok satış yapma şansım olur” diye düşünmek çok cezbedicidir, ancak çeşitli bir ürün teklifine sahip olmak çevrimiçi mağazanıza daha fazla trafik çekebilirken, başarının tüm önemli ölçüsünün gelir elde etmek olduğunu unutmayın. Bunun için kritik olan, müşteri yolculuğunu mümkün olduğunca basit hale getirmektir.

Bir müşteri bisiklet delisi babasının doğum günü için havalı bir kupa arıyorsa ve reklamınızı bir bisiklet kupası, Cadılar Bayramı için tişörtler, çiçekler, sabunlar ve cin gördükleri bir siteye kadar takip ederse; ‘yanlış’ yerdeymiş gibi kendilerini kaybolmuş hissederler. Sonunda, bisiklet tutkunları için birkaç kupa seçeneğini değerlendirmek istediler ve şimdi sinirlendiler. Hemen çıkma oranları – bir web sayfasına giren ve hemen ayrılan kişi sayısı – iyi hedeflenmemiş ve ortak bir teması olmayan mağazalar için çok daha yüksektir.

Herkesle konuşurken kimseyle konuşmazsın

Meredith Tepesi

Genel mağazalar da reklam vermekte zorlanıyor; Her şeyi satıyorsanız, Facebook reklamlarınızı nereye yerleştiriyorsunuz, hangi çevrimiçi dergilere tanıtım yapacaksınız? Teoride herkese satıyorsunuz, bu nedenle stratejinize rehberlik edecek bir odağınız yok. Mağazanızın onu temellendirmek için ortak bir temaya ihtiyacı var.

Kazanan nişinizi bulmak

Şimdi sizi bir nişin önemi konusunda sattığımıza göre, kendinizinkini nasıl buluyorsunuz?

Kitle içgörülerinin iş başarısı için kritik olduğu yeterince abartılamaz. Örneğin, atlar konusunda zaten delicesine tutkuluysanız ve çevrimiçi binicilik topluluklarında aktif olarak yer alıyorsanız, o zaman kendi hedef kitlenizsiniz. Her yerde at severlere potansiyel olarak neyin çekici gelebileceğini zaten bilmiyorsunuz, aynı zamanda çevrimiçi Facebook forumlarından Instagram hayran sayfalarına kadar potansiyel kitlenize ulaşmak için tüm medya ‘kanallarını’ da zaten biliyorsunuz.

At Severler, FacebookAt Severler, Facebook

Niş fikirleriniz mevcut bilgi kapsamınızın dışında kalıyorsa, başarılı olamayacağınız anlamına gelmez, ancak hedef pazarınızı araştırmak, hedef kitlenizi tanımak ve onlara neyin çekici gelebileceğini öğrenmek için zaman ayırmanız gerekir.

Nişiniz ne kadar doygun?

Rekabet de önemli bir husustur. Nişiniz sizinkine benzer ürünlerle ne kadar doygun? Örneğin, Etsy’de binicilik sloganlı tişörtler satmayı planlıyorsanız, aynı şeyi kaç kişi daha yapıyor? Ürünlerine ve satış stratejilerine (örneğin fiyatlandırma) ve pazarlama yaklaşımına bakın. Daha iyisini yapabilir misin? Evetse, harika, kazanan iş fikrinize rastlamış olabilirsiniz.

Gelen Aşağıdaki örnekte , biz iyi puan mağaza ile, talep tişört tasarımı üzerine kaliteli baskı görebilirsiniz. Tişörtler ve ilgili giysiler, yılda yaklaşık 50.000 satışla açıkça iyi satıyor.

At tişörtü

Yine de çok fazla rekabet var ve Etsy’nin ‘at sevgilisi gömleği’ arama sonuçlarından da görebileceğimiz gibi, fiyatların çoğu çok makul, yaklaşık 5000 hit:

Etsy'de 'At sevgilisi gömleği' araması

Bu nedenle, atlı tişört örneğimizde, tasarımınıza özellikle güvenmediğiniz sürece , bu pazarın en azından Etsy’de kesinlikle çok rekabetçi olacağı sonucuna varabilirsiniz .

Pazar trendlerinden yararlanın

Genel pazar eğilimlerine bakmak da araştırma sürecinin yararlı bir parçası olabilir. Evcil hayvanlarla ilgili giysiler sunan büyük marka perakendecilerin sayısında bir artış görüyor musunuz? Belki de moda trendleri hayvan baskılarını dahil etmeye başlıyor? İlham almak için ilgili pazarlardaki trendleri araştırın.

Binicilik tişörtü iş fikrimiz söz konusu olduğunda, Vogue’da buna benzer bir makale görmek, bir şeyler üzerinde olabileceğinizin iyi bir göstergesi olabilir:

at oyunuHorseplay: Çin Yeni Yılı için 13 Şık, Binicilik Esinli Parça, Vogue

Bir fark noktası arayın

Sonunda, süper rekabetçi bir talep üzerine baskı nişi seçerseniz, kalabalığın arasından nasıl sıyrılabileceğinizi gerçekten düşünmeniz gerekir. Belki daha önce iyi yapılmamış bir tasarım stili arıyorsunuz veya daha benzersiz bir ürün sunuyorsunuz. Yukarıdaki örneğimizde kesinlikle at severlere bir şeyler satmak istediğimize karar verebiliriz; ancak, t-shirt satışları doymuşsa, olmayan bir şey olabilir. Örneğin, Etsy’ye ‘at termal kupaları’ yazmak çok fazla sonuç vermez:

Etsy'de 'At termal kupa' araması

Peki neden?

Ayrıca, hedef kitlenizin çözebileceğiniz bir sorunu olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Talep üzerine baskı ile ilgisi olmasa da buna harika bir örnek, bebek maması markası Ella’s Kitchen’dır . Kurucu Paul Lindley, organik ürünlere yönelik pazar eğilimi nedeniyle yeni annenin ‘tamamen doğal’ bebek maması istediğini gördü. Bu nişin istediğini başka kimse sunmadığı için kendi yelpazesini yarattı. Ella’s Kitchen artık küresel bebek maması pazarının %20’sini oluşturuyor.

Akıl sağlığı SEO’nuzu kontrol edin

Araştırma yolculuğunuzun son fakat önemli bir parçası, seçtiğiniz veya kısa listeye alınmış nişleriniz için SEO’ya bakmak için zaman ayırmaktır. Bunu, yukarıdaki Etsy örneğine göre, seçtiğiniz pazaryerinde yapabilirsiniz. Veya kendi web sitenizi kuruyorsanız , belirli nişlerinizle ilgili anahtar kelimeleri anlamanıza ve satmak istediğiniz ürünleri arayan müşterilerin hacmini daha fazla araştırmanıza yardımcı olması için Moz gibi bir SEO aracı kullanabilirsiniz. .

Bütçeniz ücretli bir SEO hizmetine yetmiyorsa , olası müşterilerin temanızla ilgili konular hakkında neler sorabileceğini sorgulamanıza olanak tanıyan Answer The Public gibi bir dizi ücretsiz araç vardır .

Ayrıca, Google’ın kendisini bir araştırma kaynağı olarak kullanmaktan korkmayın. Google, kitlenizin ne istediğini biliyor, bu nedenle en önemli ipucumuz yazmaya başlamak ve Google’ın bir numaralı müşteri isteği olarak önerdiğini görmek. Örneğin, ‘at severler’ yazmaya başlarsak, Google birçok insanın yılbaşı takvimi, kapüşonlu sweatshirt vb. aradığını açıkça gösteriyor.

Google'da 'at severler' araması

Sonuçta, hepsi bir denge meselesi. Anladığınız bir niş bulun, izleyicinin ne istediğine bakın ve bunun uygulanabilir bir hedef pazar olarak beklentilerini araştırın. Öyle olduğunu düşünüyorsanız, doğru fiyat noktasına ulaşan kaliteli, uygun bir çözüm sunduğunuzdan emin olun. Ve biraz deneme yanılma konusunda da endişelenmeyin. Talep üzerine baskı modelini seçmenin başlıca faydası, önceden satın alma ve stok depolama zahmetine girmeden kendinize fikirleri test etme esnekliği sağlamasıdır.

Leave your comment